Novodobý problém MASKNÉ

V době koronaviru se už rouška stala téměř běžnou součástí našeho outfitu. Jenže s rouškou přišla i další nepříjemná novinka – MASKNÉ!

Maskné je překlad anglického slova „mascne“, což je taková slovní hříčka ze slov „mask“ – rouška a „acne“ – akné. Je to tedy vyrážka způsobená nošením roušky. Objevuje se hlavně v místech, která jsou pod rouškou schovaná nebo na která rouška na obličeji těsně přiléhá. Což jsou lícní kosti, brada, místa kolem úst a na tvářích a také pod očima.

Proč vzniká MASKNÉ?

V zásadě jde o mechanické akné. Příčiny tohoto typu akné jsou dvě:Jak na maskne

  1. Konstantní dráždění kůže, kvůli kterému dochází k narušení její ochranné bariéry.
  2. Vlhkost, jež se během dlouhodobého nošení pod rouškou tvoří.

„Pod rouškou se udržuje zvýšená vlhkost, což v kombinaci s teplem neblaze přispívá k množení bakterií, které potom způsobují zánětlivé reakce kůže,“ říká Sonia Belter-Helal, bioložka a ředitelka DR.BELTER® COSMETIC. Tím vznikají nevzhledné pupínky.

Maskné ale nejsou jen pupínky nebo vyrážka. „Maskné vzniká i třením látky roušky o pokožku, kterou dráždí a způsobuje i další onemocnění, jako jsou kontaktní dermatitida, seboroická dermatitida nebo kopřivka,“ dodává Sonia Belter-Helal. Paradoxně se zároveň zvyšuje tzv. transepidermální ztráta vlhkosti (TEWL = transepidermal water loss), čímž se pleť vysušuje. 

Jak se zbavit MASKNÉ?

Každodenní péče o pleť je v současné době důležitější, než kdy byla. Pokud Vám to čas a možnosti dovolí, očistěte pleť pokaždé, když roušku odložíte. Po příchodu domů pleť krátce očistěte, tonizujte a následně naneste péči. Antibakteriální tonikum se hodí na místa, kde se již vytvořil zánět. Dále můžete použít speciální a intenzivní produkty pro lokální aplikaci na problematická místa. Vaše kosmetička Vám jistě ráda poradí i po telefonu.

Doporučujeme tzv. „mozaikovou techniku“, při které se ošetří jednotlivé oblasti obličeje speciálními produkty podle toho, jaký je na nich problém. To při maskné může vypadat následovně: na tváře, nos a bradu nanesete antibakteriální péče proti nečistotám. Na čelo, kontury očí a krk nanesete anti-aging péči. V zásadě dávejte ale pozor, abyste pokožku zbytečně dále nedráždily. Samozřejmostí je časté vyměňování povlaku polštáře a ručníků.

Pro každodenní péči doporučujeme:

Přípravky kosmetiky DR. BELTER® prokazatelně účinkují a jsou pro vhodné denní použití:

Přípravky z linie »A« 

  • Čisticí gel (517) a pleťová voda (518) – antibakteriální, nevysušuje pokožku
  • Krém (519) – nanést na místa, kde bývá rouška
  • Clarity Concentrate (527) – intenzivní lokální terapie proti puchýřkům a pupínkům
  • Clarity Duo (526) koncentrát a korektor 2-in-1 (na doma i do kabelky)
  • Make-up – kryje a zároveň i hojí
  • Maska (523) – intenzivní minerální maska, která zaschne na obličeji – lze použít i přes noc  

Z linie »BioClassica«

Linie »intensa-med®«

Linie »sensi-bel«

Tip DR. BELTER®

Z linie »sensi-bel« kompaktní krém na kuperózu (359) použít jako lokální zklidňující masku