Katalog 2020 ke stažení

Katalog ke stažení zde

Napište nám

Soutěž
Opalování od A do Z

 

Opalování od A do Z

Na prázdniny se těší každý. Na sluníčko, na moře, na jahody. A velké množství žen také na opalování. Možná k nim patříte a možná jste se i vy v posledních pár letech o opalování dozvěděla spoustu informací, které nemusely vždy vzájemně korespondovat. Je opalování škodlivé? Kdy ano a kdy ne? Jak dlouho můžete být na sluníčku, aby to bylo v pořádku. A jak je to s dětmi? Právě proto jsme pro vás připravili tento článek. Měl by vám pomoci zorientovat se a udělat si jasno v tom, co je příjemné a zdravé slunění a co už začínají být hrátky s vlastním zdravím.

 

Slunce jako lék 

Kůže je největším lidským orgánem a není jen ochranou našeho těla. Její další funkcí je vylučování vody a škodlivin, jsou v ní uložena tělíska, pomocí nichž vnímáte teplo, tlak, bolest... a působením slunečního záření tvoří kůže také vitamín D. Proto je důležité vystavovat se slunci v rozumné míře. 
A proč používat kvalitní ochranné prostředky? Nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě její přirozené vlhkosti a elasticity, což je příčinou tvorby vrásek. Slunce má jeden z nejvýraznějších vlivů na stáří pokožky. Výrazně nebezpečné je pak sluneční záření i pro citlivou dětskou pokožku. Kojenci by přímému slunečnímu záření neměli být vystaveni vůbec a batolata by na slunci měla být maximálně hodinu denně.

Rozdělujeme čtyři typy pokožky:

Fototyp

Název

Reakce kůže

Délka slunění

I

citlivá

vždy zrudne, hnědne málo

5 - 10 minut

II

citlivá

vždy zrudne, někdy hnědne

10 - 20 minut

III

normální

někdy zrudne, dobře hnědne

20 - 30 minut

IV

odolná

nezrudne téměř nikdy, snadno hnědne

až 45 min


SPF - Faktor ochrany proti slunečnímu záření

Ochranné prostředky proti slunečnímu záření – typicky opalovací krémy, mají jako jeden z hlavních cílů umožnit delší pobyt na slunci. Orientačním prvkem, který ukazuje, jak mocně který krém působí, je takzvaný „faktor“. Setkáme se s ním na etiketě a jeho oficiální název je SPF z anglického Sun Protection Factor. Možná i vás už napadlo, co ve skutečnosti toto číslo značí a je-li garantováno testy. Prostředky na ochranu proti slunečnímu záření musí prokázat účinek při zachycování UV záření a číslo SPF značí stupeň ochrany před UV zářením po nanesení prostředku (například opalovacího krému) ve vrstvě o tlouštce 2 mg/cm2. U průměrně velikého člověka to tedy představuje přibližně 32 gramů prostředku, chce-li chránit celé své tělo. To je asi polovina obsahu tuby 75 ml nebo šestina obsahu balení 200 ml. Jak ale jistě víte, krém na opalování vám většinou vystačí výrazně delší dobu než 2 respektive šest opalovacích cyklů. Důsledky jsou ale jasné, čím méně krému použijete, tím méně jste chráněna. 

 

Znamená vyšší SPF vyšší ochranu?

Žádný prostředek nedokáže odfiltrovat veškeré ultrafialové záření a nemůže tak poskytnout úplnou ochranu. Vyšší číslo SPF nicméně prodlužuje dobu slunění. Prostředek s ochranným slunečním faktorem 30 chrání před spálením sluncem dvakrát déle než ochranný sluneční faktor 15. Prostředek s ochranným slunečním faktorem 15 však pohlcuje 93 % UVB záření, zatímco prostředek s ochranným slunečním faktorem 30 pohlcuje 97 % UVB záření. Pokud je SPF nad 50, ochranu před UV zářením nezvyšuje a jedná se především o marketingový tah. Z výše uvedeného tak plyne, že je během opalování výrazně efektivnější dbát na pravidelnou aplikaci přípravků a krytí pokožky než použít přípravek s vysokým faktorem jednorázově a myslet si, že je na celý den „vystaráno“. 

Ptáte se, jak vybrat krém právě pro vás? Není to žádná věda a uvedeme si ji na jednoduchém příkladu:

1.    Doba, kterou chci strávit při opalování, je 120 minut.
2.    Doba, při které se při opalování bez ochrany na vaší pokožce ještě neprojeví známky začervenávání, je 15 minut.
3.    SPF = 120 minut / 15 minut
4.    SPF = 8
5.    Stačí vám tedy použít krém s faktorem 8

Nikdy ale nezapomínejte na to, že domácí slunce působí docela jinak než středomořské a že je vždy lepší používat vyšší faktor – prevence je lepší než následná léčba.

 

Jak na opalování, aby to fungovalo?

Jak už jsme zmínili, na otázku, proč se vůbec před sluncem chránit, existuje několik odpovědí. Z kosmetického hlediska se nejedná pouze o nebezpečí spálených zad a spolu s tím spojených probdělých nocí. Je totiž prokázáno, že UV záření je hlavní příčinou stárnutí pleti a navíc je každé intenzívní sluneční záření zátěží pro lidskou pokožku a může vést k nenapravitelným poškozením. Vyhnout se jim můžete důsledným používáním tří typů ochrany. Již zmíněných opalovacích krémů, přípravků po opalování a doplňků výživy.

Opalovací krémy

•    Chrání proti slunečnímu záření.
•    Uváděné číslo faktoru násobte dobou pobytu na slunci, kdy bez použití ochranného filtru vaše kůže nerudne.
•    Vždy zkontrolujte, zda má krém UVA a UVB filtr.

Přípravky po opalování

•    jejich hlavním úkolem je zklidnění a regenerace kůže - především obnovení hydratace a elasticity

Doplňky výživy (antioxidanty):

•    chrání pokožku tím, že ji dodávají nezbytné živiny.
•    vážou nadbytečné volné radikály.
•    antioxidanty jsou vit. A, E, C, selen, zinek...

 

Jak je to s přípravky linie Sun kosmetiky Dr. Belter?

Abychom měli zcela jasno v tom, jak působí UV filtr v opalovacích krémech, je potřeba rozlišit tři základní typy ochrany:

•    chemický: jedná se zpravidla o organické molekuly, které pohlcují UV záření a odejímají mu část energie a tím prodlužují jeho vlnovou délku. Chemické filtry stále v kosmetice převládají a to i přes to, že je u nich nejvýraznější riziko vzniku fotoalergenů.
•    fyzikální: kterým se dnes začíná dávat přednost, jsou anorganické látky existující ve formě jemných zrnek o různé velikosti. Fotony UV záření dopadnou na jejich povrch a srážkou ztratí část energie. Následně se odrazí aniž by měnily charakter fyzikálního filtru. Určitou nevýhodu fyzikálních filtrů je možná přítomnost bělavého filmu

.•    hybridní: jedná se o chemické UV filtry, které se chovají jako fyzikální, tj. na místo pohlcování odrážejí fotony UV záření. Hybridní filtry prokazují dobrou fotostabilitu a nízké zdravotní riziko.

Důležitá je v tomto především kvalita filtrů – jejich složení by mělo být součástí všech etiket. Plusem, jak je to mu v případě přípravků Dr. Beltera, je přítomnost rostlinných buněčných ochranných komplexů, které tento efekt ochrany ještě podtrhují. Přípravky linie “Sun“ kosmetiky Dr. Beltera jsou totiž právě proto velmi dobře snášeny, mají jemnou, hebkou konzistenci, nebrání kůži v jejich vlastních funkcích a nabízí nejvyšší možnou účinnou ochranu. Při správném používání a při dodržení všech následujících pravidel je jejich výsledkem „pěstěné opálení“.

 

Osmero zdravého opalování

•    Dbejte zvláštní opatrnosti v extrémních výškách, při pobytu u moře, při poledním slunci.

•    Dobře chraňte kůži a zejména obličej (používejte speciální přípravky, klobouky, šátky). 

•    Ochranné přípravky aplikujte před sluněním, naneste opakovaně, zejména po pobytu ve vodě.

•    Ochranné přípravky aplikujte velkoryse, malé množství redukuje ochranný účinek.

•    Malé děti chraňte před přímým slunečním zářením, použijte vyšší SPF, kloboučky, oblečení.

•    Používáte-li pěstící přípravky s vysokým obsahem účinných látek nevystavujte se zbytečně 
slunečnímu záření.

•    Po slunění všechny ochranné přípravky důkladně odstraňte a pokožku ošetřete speciálními 
přípravky po opalování sun After Sun.

•    Zajistěte dostatečný přísun tekutin dodržováním pitného režimu (např. minerální vody).

•    Nevystavujte se nadměrně slunci v době nejintenzivnějšího slunečního svitu, obvykle mezi 11. a 15. hodinou.

•    Musíte-li se venku pohybovat při poledním slunci, chraňte se oděvem, pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi. Byť budete oblečeni, nezapomeňte použít kosmetický ochranný přípravek; textilie neposkytují stoprocentní ochranu, například bavlna propouští asi 10 % ultrafialového záření. 
 

Kontakt

DR. BELTER Cosmetic ČR

Vychodilova 12c, 616 00 Brno
mobil +420 723 241 044
info@belter.cz
www.belter.cz

Jsme na Facebooku

www.facebook.com/drbelter/

Dr.Belter profesionální přírodní kosmetika Webdesign IDENTA DESIGN, Tvorba eshopu - Sunlight